Web Dizajn - koliko vredi?

Koliko kosta da mi napravis sajt? Ovo je jedno od prvih i najcescih pitanja koje mi klijenti postavljaju. Verujte mi, to vam je kao da vas neko pita e, kupio bi auto, koliko kosta, znas, treba mi da se vozim... Prva stvar koju pojedinac/firma treba da zna jeste u koju svrhu zeli da mu sajt sluzi. Ukoliko je kompanija u pitanju bitna je stvar da li klijent zeli da postavi sajt da mu stoji kao vizit karta preduzeca ili pak zeli da razvija brend... Naravno, druga varijanta je daleko isplativija na duze staze. Ovo je samo mali deo price koji utice na finalni proizvod. Ljudi su najcesce neupuceni i u stvari vecina nema viziju sta u stvari zele. U svakom slucaju ljudima treba pomoci i izaci im u susret sa konstruktivnim predlozima i idejama. Najlakse je zatrpati klijente terminima kao sto su Html, Php, Cms, Mysql, Css itd. Time ce klijent sigurno biti veoma impresioniran, ali i poprilicno zbunjen, zar ne?
Sto se tice konkretne cene Web dizajna tu je spektar veoma sirok. Naravno, moze neko da vam napravi kompletan sajt za 50 ili 100 evra, ali i tu vazi ista ona "koliko para, toliko muzike". Ozbiljniji projekti se krecu u rangu od hiljadu do vise hiljada evra, ali to su obicno u pitanju kompanije koje tacno znaju sta zele i to sto zahtevaju od vas sigurno ne moze da odradi "mali iz komsiluka za 100 evra" ;)

2 comments:

Kristijan said...
August 14, 2008 at 3:16 AM

:))))) Fantasticno! Ziva istina kolega ;) Nadjoh na netu jedan kratki strip na tu temu, ali ne znam mogu li ga postavit ovdje :)

Jedino se ne bih slozio je u koriscenju tih termina :> Ni ja ne umijem bas tako da funkcionisem, ali VJERUJ mi pali... :>

40+ said...
March 27, 2009 at 3:58 PM

Dobri saveti, zanimljivi... ali...
Meni je prvo u oči upalo da je prvi (gornji deo sajta) pisan korektno, sa upotrebom naših slova; č, ć, ž, š i đ, a drugi (donji) deo sajta bez njih.
Znači, jedan od saveta koji bi mogli dodati na ovoj strani bi mogao da bude:
"Ne koristite različite kodne rasporede u istom web sajtu, već pokušajte da iskoristite mogućnosti koje odavno postoje, a to su da se naša slova korektno mogu videti na internetu ako se koristi kodni raspored utf-8".

eXTReMe Tracker